Dots_horisontal_150px

Ban_bb_byggaren_2

Beställ byggarens nyhetsbrev här!

Nyhetsbrev och specialerbjudanden får du regelbundet om du skriver in din e-postadress här:

Gå med i listan

Gå ur listan

Dots_horisontal_150px

Mångsidig!
Hammare-hultafors-webben


I händerna på ett barn kan en hammare slå föräldrarna med häpnad. KLICKA HÄR.

Tipsa oss!

Vi är alltid intresserade av vad du tycker - har du synpunkter, tips, förslag eller kritik?

Maila oss!

INFO@BYGGAREN.SE

Dots_horisontal_150px

 

 

 
3-c


Byggnads vill ha ständigt ROT-avdrag

Peter Norrbohm - 29 Mar, 2010

116

Oavsett vilken allians som vinner valet kommer ROT-avdraget att i princip finnas kvar i nuvarande utformning. Det framgick under den debatt med politiker från alla riksdagspartier samt representanter för fack och arbetsgivare, som tidningen Byggaren och Bygg- och Järnhandlarna arrangerade på Nordbyggmässan.

 

Men den stora skillnaden mellan oppositionen och regeringspartierna är synen på nyttan med ROT-avdraget vilket bestämmer hur länge det ska gälla.

 

De rödgröna vill att skattesubventionen till småhusägare och bostadsrättsinnehavare ska vara kvar tills byggbranschen kommer på fötter. Sedan ska det bort. Regeringspartierna ser ROT-avdraget främst som nyckeln till att göra svarta jobb vita och då behövs det även i en högkonjunktur.

- Det är fel signaler att uppmuntra fuskare till att bli seriösa genom att ge dem skatterabatter, tyckte Helena Leander (MP). Hennes alliansbroder, Lars Johansson (S) som är vice ordförande i skatteutskottet, ville styra över medel i en högkonjunktur till att bygga fler bostäder och renovera miljonprogrammet.

- Svartjobb förekommer i många branscher, ansåg han och förespråkade hårdare kontroller för att komma tillrätta med skattefusket.

 

Resonemanget mötte inget gensvar hos den regerande alliansen.

- Här har vi ett effektivt medel att motverka ett utbrett svartarbete och det vill de rödgröna ta bort. Det är bra att väljarna får reda på detta, inflikade Stefan Attefall (KD) som är ordförande i finansutskottet.

 

Pia Blank Thörnroos på Skatteverket berättade att ansökningarna om ROT-avdrag slår alla rekord. En halv miljon människor har fått skatterabatter på uppemot sex miljarder kronor sedan fakturamodellen infördes och 50 000 företag har utfört dessa ROT-jobb.

När sedan första halvåret 2009 räknas med då folk själva inför deklarationen i maj får ansöka om ROT-avdrag kan siffran hamna på uppemot åtta miljarder totalt.

Det är långt över regeringens första prognos på en ram på 3,6 miljarder.

 

Men det bekymrade inte skatteutskottets ordförande Lennart Hedquist (M).

- Det här får statskassan tillbaka genom att så många svarta jobb blir vita, sade han och Björn Wellhagen på Sveriges Byggindustrier nickade bekräftande:

- Nu har våra medlemsföretag fått privatkunder som uppdragsgivare där företagen tidigare bara användes för att vara referensobjekt innan folk köpte jobbet svart.

 

Hans Tilly, ordförande i Byggnads, ansåg att ROT-avdraget dämpat arbetslösheten betydligt.

- Vi har fortfarande en hög arbetslöshet bland byggnadsarbetarna på cirka 15 procent men utan ROT-avdraget hade siffran säkert varit den dubbla.

 

Men det betyder inte att han stödjer den rödgröna alliansens krav på att avskaffa ROT-avdraget när arbetslösheten sjunker.

-  Jag ser gärna att avdraget blir kvar även när konjunkturen vänder även, sade han.

Det föranledde Lars Johansson (S) att reagera:

- Hans Tilly och jag kan ju inte vara överens i alla frågor.

 

Text: Peter Norrbohm

Tillbaka

 

Dots_horisontal_150px

Bygghistoria_banner

Dots_horisontal_150px

ENERGITEST AV YTTERDÖRRAR
Nio ytterdörrar har energitestats av Energimyndigheten. Läs hela det kompletta testet här.

byggaren.se är byggd av Back Pocket och AH Webb, med hjälp av publiceringsverktyget KIWI CMS